Jak Zrozumieć Swoje Myśli? Poradnik na podstawie „Pułapki Myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.”

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista.

Jednak jeśli odpowiedzieliście 10 centów, to witajcie w klubie osiemdziesięciu procent populacji, która wpada w pułapkę intuicji. Nie ma się jednak czym przejmować. Złej odpowiedzi udzieliła również ponad połowa studentów z elitarnych uczelni takich jak Harvard, MIT czy Princeton.

Zatrzymaj się na chwilę i policz to teraz. Widzisz swój błąd?

Prawidłowa odpowiedź to 5 centów. Nasza intuicja podpowiada nam jednak, że piłka powinna kosztować 10 centów, ponieważ 1,10 dzieli się na dolara i 10 centów tak naturalnie, że wydaje się to poprawną odpowiedzią.

Jednak jeśli piłka kosztowałaby 10 centów, to kij, który jest o dolara droższy, musiałby kosztować 1 dolara i 10 centów. Wtedy łączny koszt kija i piłki wyniósłby 1,20 dolara, a nie 1,10 dolara.

W rzeczywistości piłka kosztuje 5 centów, a kij 1 dolara i 5 centów i jest o dolara droższy.

Ci, którzy podali prawidłową odpowiedź, także mogli intuicyjnie odczuwać, że 10 centów to właściwa cena, ale nie ulegli swojej intuicji. Większość z nas ulega pierwszemu, co przyjdzie nam na myśl, ponieważ myślenie – nawet o prostych zadaniach – jest męczące i wymaga więcej czasu i energii niż intuicyjne reakcje. Zwykle myślimy dopiero wtedy, gdy wszystkie inne możliwości zostaną wyczerpane. Gdybyśmy poświęcili choćby kilkanaście sekund na to zadanie, większość z nas byłaby w stanie znaleźć poprawną odpowiedź. Ale często nam się po prostu nie chce.

Daniel Kahneman, izraelski psycholog i profesor na uniwersytecie Princeton, od prawie pięciu dekad bada, jak nasza intuicja wpływa na procesy myślowe i dokumentuje wyniki swoich badań. Jego prace tworzą fascynujący obraz ludzkich błędów, umysłowego lenistwa i braku racjonalności, często towarzyszących przekonaniu o własnej wyjątkowości i niechęci do uczenia się na własnych porażkach. W 2002 roku Kahneman został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii za swoje długoletnie badania prowadzone wspólnie z Amosem Tverskym. To prestiżowe wyróżnienie było uznaniem dla ich pracy, która wykazała, że ludzie nie podejmują decyzji zgodnych z teoriami ekonomicznymi, a tzw. eksperci często są błędni lub niekompetentni. Opublikował swoją książkę „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”, która podsumowuje jego dokonania i jest uznawana za fundamentalne dzieło w psychologii. Dzisiaj streszczę Wam 672 strony tego dzieła w półgodzinnym filmie, do obejrzenia, które serdecznie Cię zapraszam! Rozwikłaj tajemnice swojego myślenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.