Józef Piłsudski – działacz niepodległościowy

Józef Piłsudski był wybitnym polskim politykiem, mężem stanu, działaczem społecznym i niepodległościowym, wojskowym, marszałkiem oraz dwukrotnym premierem Polski. Był twórcą Legionów Polskich oraz Polskiej Organizacji Wojskowej, a także naczelnym dowódcą Armii Polskiej. Jego działania miały ogromny wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną II RP.

Józef Piłsudski – życiorys

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. Pochodził z patriotycznej rodziny. Był czwartym dzieckiem Józefa Wincentego, który podczas powstania w 1863 roku pełnił funkcję komisarza Rządu Narodowego na powiat rosieński oraz Marii z Billewiczów, która pochodziła z rodu szlacheckiego herbu Mogiła. Józef Piłsudski przyjął chrzest 15 grudnia 1867 roku w kościele w majątku Sorokpol. W 1877 roku rozpoczął naukę w I Gimnazjum Rządowym w Wilnie. Od 1882 roku był członkiem tajnego kółka uczniowskiego „Spójnia”. W 1885 roku zdał maturę, po czym rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie w Charkowie, gdzie był również członkiem studenckiego kółka samokształceniowego, które miało na celu wspieranie polskiej młodzieży poddanej procesowi rusyfikacji. Podczas studiów utrzymywał kontakty z organizacjami, które głosiły hasła niepodległościowe.


W 1886 roku Piłsudski został aresztowany za udział w studenckich demonstracjach. Podczas wizyty w Wilnie został niesłusznie zamieszany w planowany zamach na cara Aleksandra III. W wyniku nieporozumienia został aresztowany 22 marca 1887 roku, po czym zesłano go na Syberię, do Kireńska, a potem do Tunkiz, skąd powrócił w 1892 roku. Od 1892 do 1914 roku Józef Piłsudski brał aktywny udział w ruchu niepodległościowym. Był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, szybko stając się jednym z jej liderów. W 1894 roku wszedł w skład Centralnego Komitetu Robotniczego PPS, a w 1896 roku przebywał w Londynie, uczestnicząc w Kongresie II Międzynarodówki. W 1900 roku został aresztowany w Łodzi za działalność w PPS. Z inicjatywy Józefa Piłsudskiego Kazimierz Sosnowski założył w czerwcu 1908 roku tajny Związek Walki Czynnej w celu szkolenia oficerów i podoficerów.

Działalność po 1920 roku

19 marca 1920 roku Piłsudski został Marszałkiem Polski. Po wyborach prezydenckich w 1922 roku złożył władzę Naczelnika Państwa prezydentowi Gabrielowi Narutowiczowi. Od 17 grudnia 1922 roku był szefem Sztabu Generalnego. W 1926 roku dokonał zamachu stanu, przejmując władzę w państwie oraz zostając ministrem spraw wojskowych. Od 28 sierpnia 1926 roku był Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Od 2 października 1926 roku do 27 czerwca 1928 roku i od 25 sierpnia do 4 grudnia 1930 roku sprawował urząd premiera. Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze na raka wątroby – chorobę, którą ukrywał do końca życia. Jego ciało zostało złożone w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu. Jego serce natomiast spoczęło w grobie matki na cmentarzu w Wilnie. W 1937 roku trumna z Józefem Piłsudskim została przeniesiona do krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów, będącej jedną z wież katedry wawelskiej w Krakowie

Ciekawostki o Józefie Piłsudskim

Józef Piłsudski do końca życia nosił sumiaste wąsy, które ukrywały brak zębów, które zostały wybite kolbą karabinu. W młodości chętnie czytał książki, które poświęcone były wielkim bitwom, a także poezje poetów romantycznych, w tym Juliusza Słowackiego. Prawdziwą miłością i dumą Piłsudskiego były jego dwie córki. Podczas zamachu stanu, po którym Piłsudski przejął władzę w państwie, zginęło kilkaset osób. Piłsudski został odznaczony Orderem Orła Białego, Virtuti Militari kl. I, II i V, Polonia Restituta kl. I, poza tym odznaczono go Krzyżem Niepodległości z mieczami i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Najbardziej znane cytaty Józefa Piłsudskiego

Do najsłynniejszych cytatów Józefa Piłsudskiego zalicza się:


„Siła bez wolności i sprawiedliwości jest tylko przemocą i tyranią. Sprawiedliwość i wolność bez siły jest gadulstwem i dzieciństwem”.


„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.


„Wy tej Polski nie utrzymacie. Ta burza, która nadciąga, jest zbyt wielka”.


„Francja ma pieniądze, ale nie chce się bić. Polska nie ma pieniędzy, a chce się bić. Więc dajcie nam pieniądze, a będziemy się bić za was”.


„Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.