Królowa Elżbieta II – najdłuższe panowanie w historii

Królowa Elżbieta II była jedną z najsławniejszych postaci na świecie. Była przedstawicielką dynastii Windsorów, a od 2 czerwca 1953 roku do 8 września 2022 roku królową Wielkiej Brytanii. Jej panowanie, które trwało 70 lat i 214 dni, jest najdłuższym ze wszystkich dotychczasowych.

Królowa Elżbieta II – życiorys

Elżbieta II, właściwe Elizabeth Alexandra Mary Windsor, urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w domu przy 17 Bruton Street w dzielnicy Mayfair w Londynie. Była pierwszym dzieckiem księcia Alberta z Yorku i Elżbiety Bowes-Lyon – królowej Wielkiej Brytanii i cesarzowej Indii. Pierwsze imię otrzymała po matce, drugie po prababci, królowej Aleksandrze, a trzecie po babci, królowej Marii. Elizabeth została ochrzczona 29 maja 1926 roku wodą z Jordanu w kaplicy Buckingham Palace przez anglikańskiego arcybiskupa, Cosma Langa. Przez rodzinę była nazywana „Lilibet„. Jej ojciec wstąpił na tron w 1936 roku, czyniąc Elizabeth pretendentką do tronu. Po jego koronacji Elizabeth zamieszkała w Buckingham Palace.

Elizabeth od początku kształciła się w domu pod nadzorem matki i guwernantki, wykonując sumiennie powierzone jej obowiązki, poza tym przygotowywana była do objęcia funkcji królowej. Jej lekcje koncentrowały się między innymi na historii, muzyce, języku oraz literaturze. Gdy miała 3 lata, jej zdjęcie znalazło się na okładce magazynu „Times”. Jej wizerunek często drukowany był również na broszurach. W 1930 roku na świat przyszła jej siostra, Małgorzata Windsor. Elizabeth wychowywała się z dala od rówieśników, przez co była osobą nieśmiałą. W wieku kilkunastu lat wstąpiła do szkoły wojskowej, gdzie uzyskała stopień kapitana. Mając 13 lat, rozpoczęła również naukę konstytucji Wielkiej Brytanii.

Życie Elżbiety II po wybuchu drugiej wojny światowej

Po wybuchu drugiej wojny światowej Elizabeth przeniosła się wraz z siostrą Małgorzatą do zamku w Windsorze w Berkshire – hrabstwie w południowej Anglii. Tam też pracowała przy kopaniu fortyfikacji ziemnych w pobliskim parku. 13 października 1940 roku wygłosiła na antenie BBC swoje pierwsze publiczne przemówienie, zwracając się do dzieci Wspólnoty Narodów – międzynarodowej organizacji zrzeszającej niepodległe państwa, której celem była między innymi współpraca na rzecz pokoju. W 1945 roku służyła również w Pomocniczej Służbie Terytorialnej, gdzie otrzymała stopień kapitana. Przeszkolono ją też na kierowcę i mechanika – potrafiła naprawiać również ciężarówki.

W 1939 roku Elżbieta poznała Filipa Mountbattena, byłego księcia Grecji i Danii, z którym w 1947 roku wzięła ślub. Uroczystość ślubna odbyła się 20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminsterskim. Elżbieta i Filip mieli czworo dzieci – Karola, Annę, Andrzeja oraz Edwarda. Ich małżeństwo trwało 73 lata, aż do śmierci Filipa w kwietniu 2021 roku. Zgodnie z zasadami panującymi na dworze, tylko książę Karol od urodzenia miał prawo do objęcia tronu po śmierci matki.

Działalność polityczna Elżbiety II

Elżbieta II na tronie zasiadła 7 lutego 1952 roku. W 1953 roku, po śmierci ojca, przejęła natomiast koronę królewską. Liczba państw, w których panowała Elżbieta II, przez cały czas zmieniała się. Wszystkich państw uznających ją za głowę państwa było łącznie 33. Od samego początku Elżbieta była osobą ceniącą podróże. Po otrzymaniu korony królewskiej odbyła wiele podróży zagranicznych, zwiedzając cały świat. W 1996 roku odwiedziła Polskę, spotykając się z jej ówczesnym prezydentem, Aleksandrem Kwaśniewskim.

Elżbieta była osobą, którą cechowała odwaga – nigdy podczas podróży i wystąpień publicznych nie chciała dodatkowej ochrony. Znana była również z religijności – była między innymi zwierzchnikiem kościoła katolickiego. Chętnie spotykała się też z przedstawicielami innych religii. Oprócz sprawowania obowiązków królewskich, Elżbieta II zawsze chętnie dzieliła się swymi pasjami. Jedną z pasji królowej była jazda konna. Elżbieta II przeżyła rządy 15 premierów, 6 papieży, w tym papieża Jana Pawła II oraz 12 prezydentów USA. Zmarła 8 września 2022 roku, w wieku 96 lat, w Balmoral – posiadłości w północno-wschodniej Szkocji. Była najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii.

Ciekawostki z życia królowej Elżbiety II

Elżbieta oraz jej siostra Małgorzata wychowywane były z daleka od rówieśników, co miało uchronić ją przed chorobami wieku dziecięcego. Królowa Elżbieta II i jej mąż Filip byli kuzynostwem w trzeciej linii. Oficjalny tytuł królowej brzmiał „Elżbieta Druga, z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary”. Elżbieta II pozostawała w dobrych relacjach z premierem Wielkiej Brytanii, Margaret Tatcher. Była osobą ciepłą, kochaną i szanowaną przez Brytyjczyków. Była też pierwszym monarchą, który wyruszył w sześciomiesięczną podróż dookoła świata. Posiadała również największy na świecie zbiór obrazów Canaletta.

Królowa nosiła pieniądze w swojej torebce wyłącznie w niedzielę, by móc ofiarować datek podczas mszy w kościele. Przed pójściem spać królowa wypijała co wieczór lampkę szampana. Królowa Elżbieta II jako pierwsza w historii otworzyła dwie olimpiady w dwóch różnych krajach. W swoim życiu posiadała ponad 30 psów rasy Corgi. Elżbieta II odebrała wiele odznaczeń oraz medali, poza tym została bohaterką wielu utworów muzycznych, książek oraz mediów. Postać Elżbiety II była odgrywana w ponad 100 filmach i serialach.

Znane cytaty królowej Elżbiety II

Do najbardziej znanych cytatów królowej Elżbiety II należą:

  • Nie boję się, że ktoś mnie zabije, nie chciałabym tylko zostać okaleczona”.
  • Rozpacz to cena, jaką płacimy za miłość”.
  • Być może czynimy za dużo zła, a za mało dobra. Problem z mrokiem polega na tym, że żywi się on sam sobą, a depresja powoduje więcej depresji”.
  • Kiedy życie wydaje się trudne, odwagą nie jest akceptacja porażki, a determinacja, by walczyć o lepszą przyszłość”.
  • To kobiety tchnęły łagodność i troskę w surowy postęp ludzkości”.
  • Kiedy życie wydaje się trudne, odwaga nie polega na tym, by zaakceptować porażkę, ale by ostatkiem sił zawalczyć o lepszą przyszłość”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.