Elon Musk jest pochodzącym z Republiki Południowej Afryki biznesmenem i filantropem, który posiada trzy obywatelstwa – południowoafrykańskie, kanadyjskie oraz amerykańskie. Jest twórcą firm: SpaceX, Tesla Motors, Neuralink oraz The Boring Company, poza tym jest znanym na całym świecie inwestorem i patronem organizacji non profit o nazwie OpenAI.
Elon Musk – życiorys
Elon Reeve Musk urodził się 28 czerwca 1971 roku w Pretorii – mieście w Republice Południowej Afryki będącym stolicą tego państwa. Obecnie Musk mieszka w Stanach Zjednoczonych i tam też pracuje. Jego ojciec był Afrykanerem, natomiast matka pochodziła z Kanady. Już w wieku 10 lat Elon Musk otrzymał pierwszy komputer, dzięki któremu bardzo dobrze opanował technikę programowania. Dwa lata później sprzedał pierwszą grę komputerową o nazwie Blastar. W wieku 18 lat Musk opuścił Republikę Południowej Afryki, udając się do Kanady, gdzie mieszkała rodzina jego matki, a następnie do Stanów Zjednoczonych. W 1992 roku otrzymał tytuł licencjata w dziedzinie ekonomii na Uniwersytecie Pensylwanii. Tam też uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie fizyki. W 1995 roku Elon Musk założył przedsiębiorstwo Zip2, którego działalność skupiała się przede wszystkim na tworzeniu oprogramowań sieciowych. W 1999 roku został współzałożycielem X.com – firmy, która świadczyła usługi finansowe za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Musk w 2002 roku z kolei założył przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego SpaceX, w którym do dziś pełni funkcję dyrektora generalnego i technicznego. SpaceX zajmuje się w szczególności budową silników rakietowych, rakiet oraz statków kosmicznych. Elon Musk jest też współzałożycielem i dyrektorem generalnym Tesla Motors – firmy, która wyprodukowała w pełni elektryczny samochód sportowy. W 2015 roku Musk utworzył również organizację badawczą non-profit – OpenAl, która w szczególności zajmuje się sztuczną inteligencją. Rok później Elon Musk został współzałożycielem firmy Neuralink, której działalność skupia się na rozwoju neurotechnologi. W tym samym roku Musk założył firmę górniczą o nazwie The Boring Company, która zajmuje się przede wszystkim kopaniem tuneli.
Życie prywatne i działalność filantropijna Elona Muska
Elon Musk mieszka obecnie w Kalifornii. W 2000 roku ożenił się z Justine Wilson, z którą miał szóstkę dzieci – w 2004 roku bliźniaków Xaviera i Griffina, a w 2006 trojaczki – Saxona, Damiana oraz Kai. Ich pierwszy syn, Nevada Alexander, zmarł w 2002 roku – zaledwie kilka tygodni po narodzinach. W 2008 roku jego małżeństwo się rozpadło, a w 2010 roku ożenił się z aktorką Talulah Riley. Po dwóch latach rozwiedli się, a w 2013 roku ponownie wzięli ślub, jednak po trzech latach ich małżeństwo całkowicie się rozpadło. W 2018 roku Musk związał się z kanadyjską piosenkarką Claire Boucher. W 2020 roku artystka urodziła mu syna, który otrzymał imię X Æ A-X12, gdzie litera „X” oznacza matematyczną niewiadomą, „Æ”, wymawiane po elficku jak „AI”, oznacza sztuczną inteligencję lub miłość, natomiast symbol „A-12” jest nazwą ulubionego statku powietrznego pary.
Oprócz prowadzenia wielu przedsiębiorstw, Elon Musk jest również przewodniczącym Fundacji Muska, która zajmuje się między innymi finansowaniem pomocy pediatrycznej oraz edukacji naukowej. Na początku dwudziestego pierwszego wieku Musk stworzył plany projektu „Mars Oasis”. Jego najważniejszym celem było umieszczenie na Marsie niewielkich rozmiarów szklarni oraz prowadzenie zaawansowanych badań związanych ze wzrostem i rozwojem roślin. Projekt ten jednak, ze względu na wysokie koszty transportu, został zawieszony, a w zamian za to Musk powołał do życia SpaceX.
Ciekawostki z życia Elona Muska
Musk jest pracoholikiem, który pracuje od 80 do 100 godzin tygodniowo. Na początku kariery pracował natomiast nawet do 22 godzin na dobę. Elon Musk w 2021 roku według magazynu „Forbes” oraz agencji Bloomberg został uznany za najbogatszego człowieka na świecie. Musk dostał również rolę w filmie „Iron Man 2” z 2010 roku, poza tym wystąpił także w filmie „Maczeta zabija” z 2013 roku oraz „Transcendencja” z 2014 roku. Elon Musk pojawił się też w jednym z odcinków popularnego serialu komediowego pod tytułem „Teoria wielkiego podrywu”. Obecnie Elon Musk uznawany jest za geniusza naszych czasów.
To, co go charakteryzuje, to przede wszystkim wysoce rozwinięta zdolność przewidywania oraz analizowania. Dzięki działalności Muska koszty dotarcia na Międzynarodową Stację kosmiczną obniżyły się aż o 90%. Ważnym celem Elona jest życie na Marsie – uważa on, że prędzej czy później ludzkość będzie musiała znaleźć inne miejsce do życia. Do 2050 roku Elon Musk planuje wysłać na Marsa niemal milion osób. Według niego zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji jest o wiele większe w porównaniu do zagrożenia ze strony broni atomowej.
Znane cytaty Elona Muska
Musk większą część swojego życia poświęca pracy, poza tym nie boi się ryzyka. Starannie dobiera pracowników, samodzielnie odpowiadając za ich rekrutację. Cytaty Muska to między innymi znane słowa motywujące do działania ambitne osoby:
- „Pracuj tak ciężko jak to możliwe, to zwiększa szanse na sukces. Jeśli inni ludzie pracują 40 godzin w tygodniu, a ty 100 godzin, to ty w 4 miesiące osiągniesz to, co innym zajmie rok”.
- „Wytrwałość jest bardzo ważna. Nie powinieneś się poddawać, chyba że jesteś do tego zmuszony”.
- „Jeśli wstajesz rano, i myślisz, że przyszłość będzie lepsza, to jest dobry dzień. W przeciwnym razie, nie jest”.
- “Tak naprawdę jedyną rzeczą, która ma sens, jest dążenie do coraz większego zbiorowego oświecenia”.
Cytaty te mogą okazać się niezwykle przydatne zarówno dla osób rozpoczynających dopiero swój biznes, jak i dla osób, które prowadzą firmy lub przedsiębiorstwa już od dłuższego czasu.