Eleanor Roosevelt, nieformalny prezydent USA

Eleanor Roosevelt była szanowaną amerykańską działaczką na rzecz praw człowieka oraz znaną publicystką i dyplomatką. Była żoną prezydenta Stanów Zjednoczonych, Franklina Delano Roosevelta. Prowadziła też aktywne działania na rzecz Czerwonego Krzyża, poza tym była pomysłodawczynią wielu działań na rzecz weteranów wojennych. Jej życiorys do dziś budzi wiele kontrowersji.

Eleanor Roosevelt – życiorys

Anna Eleanor Roosevelt urodziła się 11 października 1884 roku w Nowym Jorku – w szanowanej i dobrze usytuowanej rodzinie. Była córką Elliota Roosevelta i Anny Hall. Jej matka zmarła w 1892 roku na dyfteryt, natomiast ojciec zmarł w 1894 roku. Po śmierci rodziców Eleanor Roosevelt zaopiekowała się jej babcia, Valentine Hall. Początkowo Eleanor swój czas poświęcała na naukę tańca, muzyki oraz literatury. W 1899 roku, w wieku 15 lat, przeniosła się do Londynu, gdzie rozpoczęła naukę w Allenswood Boarding Academy – ekskluzywnej szkole z internatem dla dziewcząt. Tam też ukształtowały się jej poglądy polityczne i religijne. W 1902 roku powróciła do Nowego Jorku. Niedługo po powrocie poznała Delano Roosevelta, za którego wyszła za mąż. Ślub odbył się 17 marca 1905 roku. Eleanor i Delano mieli jedną córkę i pięciu synów.

W 1910 roku Delano Roosevelt został sekretarzem stanu Nowy Jork, a Eleanor zaczęła bardzo mocno interesować się polityką, uczestnicząc między innymi w sesjach Senatu stanowego. Po wybuchu pierwszej wojny światowej Eleanor Roosevelt prowadziła aktywne działania na rzecz Czerwonego Krzyża. Po zakończeniu wojny brała udział w konferencji paryskiej, poza tym była pomysłodawczynią wielu działań na rzecz weteranów wojennych. Prowadziła też działalność na rzecz praw kobiet, ponadto brała udział w aktywizacji wyborczej kobiet. W latach 20. XX wieku Eleanor Roosevelt otworzyła fabrykę mebli, z kolei w 1928 roku przeniosła się do Albany. Tam też jej mąż został gubernatorem stanu Nowy Jork. Po zwycięstwie w wyborach prezydenckich w 1932 roku Eleanor wraz z mężem przeprowadzili się do Białego Domu.

Działalność Eleanor Roosevelt w czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu

W 1933 roku Eleanor Roosevelt zorganizowała swoją pierwszą własną konferencję prasową. Od 1934 roku Eleanor Roosevelt rozpoczęła pisanie felietonów, natomiast od 1945 roku zajęła się pisaniem komentarzy, które udostępniane były w lokalnej prasie oraz w audycjach radiowych. Eleanor Roosevelt, po trzecim zwycięstwie Roosevelta w wyborach, została dyrektorką Urzędu Obrony Cywilnej. Zajmowała się wówczas budową szpitali oraz schronów. Podczas drugiej wojny światowej odwiedzała również żołnierzy w bazach wojskowych na południowym Pacyfiku. Pod koniec drugiej wojny światowej poparła męża w sprawie ustaleń dotyczących konferencji jałtańskiej.

Po śmierci męża (Delano zmarł 12 kwietnia 1945 roku) Eleanor Roosevelt w jeszcze większym stopniu zajęła się działalnością społeczną. W latach 1947-51 pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Praw Człowieka w ONZ. Odegrała również bardzo ważną rolę przy opracowaniu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która została przyjęta w 1948 roku. Zmarła 7 listopada 1962 roku w Nowym Jorku. Przyczyną jej śmierci była białaczka. Pochowano ją obok męża, w Hyde Park.

Ciekawostki z życia Eleanor Roosevelt

Eleanor swoje nazwisko nosiła od urodzenia, ponieważ była krewną swojego przyszłego męża. Ślub Eleanor i Franklina był wielkim wydarzeniem towarzyskim – pod domem panny młodej zebrał się bowiem ogromny tłum ludzi, natomiast podczas uroczystości ślubnej porządku pilnowało kilkudziesięciu policjantów. Po ślubie Eleanor przed długi czas prowadziła dom, poza tym zajmowała się dziećmi. Wielu historyków zastanawiało się, kto tak naprawdę kierował Stanami Zjednoczonymi – mąż, czy też Eleanor. Delano często podkreślał, że liczy się ze zdaniem żony, która w wielu kwestiach nie zgadzała się z mężem, jasno przedstawiając mu swoje stanowisko.

Często nazywano ją „członkiem rządu w spódnicy”, czy też „nieformalnym prezydentem” lub „zastępcą prezydenta”. Eleanor bardzo głośno mówiła o prawach mniejszości, kobiet i dzieci. Dużo podróżowała – kilka razy okrążyła również kulę ziemską, odwiedzając potrzebujących w różnych zakątkach świata. Do dziś nie jest znany jej stosunek do romansów męża oraz pełnej erotycznych podtekstów korespondencji, którą prowadziła ze swoją wieloletnią przyjaciółką, Loreną Hickok. Po śmierci męża Harry Truman nazwał ją „pierwszą damą świata”.

Eleanor Roosevelt – cytaty

Za najbardziej znane cytaty Eleanor Roosevelt uznać można:

  • Nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy bez Twojej zgody”.
  • Zyskujesz siłę, odwagę i pewność siebie przez każde doświadczenie, w którym naprawdę przestajesz patrzeć strachowi w twarz. Musisz zrobić to, o czym myślisz, że nie możesz”.
  • Kiedy umiesz się śmiać, a kiedy uważasz, że rzeczy są zbyt absurdalne, by traktować je poważnie, druga osoba wstydzi się przeżyć, nawet jeśli traktuje to poważnie”.
  • Wszyscy tworzymy osobę, którą się stajemy poprzez nasze wybory, gdy idziemy przez życie. W rzeczywistości, kiedy jesteśmy dorośli, jesteśmy sumą wyborów, których dokonaliśmy”.
  • Nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy bez Twojej zgody”.
  • Dobrze jest być w średnim wieku, rzeczy nie mają większego znaczenia, nie przejmujesz się tak mocno, gdy przydarzają ci się rzeczy, których nie lubisz”.

Eleanor Roosevelt była nie tylko „Pierwszą Damą USA”, ale też „Pierwszą Matką USA”, dzieląc los wojenny i problemy milionów rodaków.

Poznaj historię twórcy konfucjanizmu – Konfucjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.