Osho – hinduski nauczyciel duchowości

Osho był charyzmatycznym mistrzem duchowym, a jego ojczyzną były Indie. Jego ojcem był handlarz tkaninami, a on był najstarszym z jedenaściorga dzieci i późniejszym założycielem ruchu religijnego Neo-Sannyas, którego uczniowie nazywani byli sannjasinami. Osho był przeciwnikiem jakiegokolwiek systemu zorganizowanej religii, ceniąc w szczególności osobistą praktykę duchową. Głoszone przez niego nauki dotyczyły wszystkich aspektów życia. Był również autorem kilkuset publikacji, które zostały przetłumaczone na ponad 50 języków.

Osho, najlepsze cytaty duchowego mentora z Indii

Osho – życiorys

Osho, właśc. Rajneesh Chandra Mohan Jain, urodził się 11 grudnia 1931 roku w Kuchwadzie w Indiach. Jego rodzice byli wyznawcami odłamu dżinizmu. Przez pierwsze siedem lat życia opiekowali się nim dziadkowie od strony matki, którzy od samego początku dali mu swobodę życia, przez cały czas wspierając go w poszukiwaniu sensu życia. W wieku 14 lat Osho dostąpił pierwszego satori, co w bardzo dużym stopniu odbiło się na jego zdrowiu. Mając 21 lat, dostąpił oświecenia i od tego momentu rozpoczął życie w stanie totalnej jedności z wewnętrznymi prawami życia. W okresie tym Osho kończył również studia na uniwersytecie w Jabalpur, uzyskując tym samym tytuł magistra z wyróżnieniem.


W 1957 roku Osho został nauczycielem sanskrytu w Raipur. Rok później został profesorem filozofii na uniwersytecie w Jabalpur, gdzie pracował do 1966 roku. W 1968 roku wywołał skandal wśród przywódców religijnych, gdzie podczas jednego z wykładów skrytykował stosunek hinduskiego społeczeństwa do miłości i seksu, opowiadając się po stronie wolności. Dwa lata później Osho zaczynał inicjować uczniów do neo-sannyasu. Pod pojęciem neo-sannyas kryje się dobrowolne przyjęcie inicjacji od Osho, z czym wiąże się skierowanie swojego życia ku medytacji oraz wewnętrznemu przebudzeniu, bez wyrzekania się wykonywania dotychczasowych czynności i pełnionych funkcji społecznych.

Dalsze życie Osho

W 1974 roku Osho przeniósł się do rezydencji maharadży w mieście Poona, która stała się miejscem licznych pielgrzymek z Indii oraz całego świata. Sześć lat później, podczas jednego z wykładów jeden z hinduskich fundamentalistów chciał dokonać zamachu na Osho, jednak zakończył się on niepowodzeniem. W 1981 roku Osho rozpoczął trwający do 1984 roku okres milczenia, odbywając wyłącznie satsangi. Zmarł 19 stycznia 1990 roku w Punie. Powodem jego śmierci była niewydolność krążeniowa. Jego ciało po śmierci zostało skremowane, a prochy złożone w mauzoleum w Punie, gdzie wcześniej Osho prowadził swoją działalność. Przez londyński „Sunday Times” Osho został uznany za jedną z tych osób, które wywarły największy wpływ na XX wiek.

Osho – publikacje i znane cytaty

Bhagwan Shree Rajneesh doskonale posługiwał się nie tylko wschodnimi tradycjami mistycznymi, ale również zachodnią psychoterapią. Osho określał siebie mianem „guru ludzi bogatych”. Jego nauki dotyczyły zarówno indywidualnego poszukiwania sensu życia, jak i niezwykle trudnych spraw o podłożu społecznym oraz politycznym. Przez wielu Osho oskarżany był o założenie destrukcyjnej sekty, która wywierała negatywny wpływ na jej członków, gdy uważali, że jej członkowie poddawani są manipulacji.

Osho był autorem kilkuset książek. Do najpopularniejszych tytułów zalicza się „From Sex to Superconsciousness”, „My Way, the Way of the White Clouds” oraz „The Book of Secrets”. Książki Osho powstawały przede wszystkim na podstawie wykładów, które spisali oraz nagrywali jego uczniowie. Wypowiadane przez Osho cytaty znane są do dziś na całym świecie. Do najbardziej znanych i skłaniających jednocześnie do refleksji cytatów Osho zalicza się:

  • Jeśli kochasz kwiat, nie zrywaj go. Bo jeśli go zerwiesz, on umrze i przestanie być tym, co kochasz. Więc jeśli kochasz kwiat, pozwól mu być. W miłości nie chodzi o posiadanie. W miłości chodzi o docenienie”.
  • Bądź tą osobą, którą jesteś. Nigdy nie próbuj być kimś innym, a staniesz się dojrzały. Dojrzałość to akceptacja ceny za bycia sobą, bez względu na wysokość tej ceny”.
  • Nikt nie jest lepszy, nikt nie jest gorszy, ale nikt nie jest równy. Ludzie są po prostu wyjątkowi, nieporównywalni. Jesteś sobą, tak jak ja jestem sobą. Muszę wykorzystać mój potencjał; musisz wykorzystać swój potencjał. Muszę odkryć własną istotę; musisz odkryć własną istotę”.
  • To prosta tajemnica szczęścia. Cokolwiek robisz, nie pozwól, by przeszłość poruszała Twoim umysłem; nie pozwól, aby przyszłość Ci przeszkadzała. Ponieważ przeszłość już nie istnieje, a przyszłość jeszcze nie zaistniała. Życie w pamięci, życie w wyobraźni, to życie, które nie istnieje”.

Medytacje Osho pozwoliły wielu osobom pozbyć się towarzyszącego im w życiu codziennym stresu, który gromadził się w ich umyśle, poza tym dzięki jego naukom można było znacznie łatwiej doświadczać wolności od krążących po umyśle myśli.

Przykazania Osho

Kiedyś Bhagwan Shree Rajneesh został zapytany o własne dziesięć przykazań. Stwierdził, że to bardzo trudna sprawa, ponieważ od samego początku był przeciwnikiem wszelkiego rodzaju przykazań. Dla zabawy wymienił jednak swoje własne przykazania:

1. „Słuchaj samego siebie, przyjmuj wskazówki z własnego wnętrza, a nie bądź sługą tego, co jest na zewnątrz”.

2. „Nie ma Boga innego niż samo życie”.

3. „Prawda jest w tobie, nie szukaj jej gdzie indziej”.

4. „Miłość jest modlitwą”.

5. „Pustka jest drzwiami do prawdy. Sama nicość jest środkiem, celem i osiągnięciem”.

6. „Życie toczy się tu i teraz”.

7. „Żyj w pełni obudzony”.

8. „Nie płyń – po prostu unoś się wraz z prądem”.

9. „Umieraj w każdej chwili, dzięki czemu będziesz mógł być nowy w każdej chwili”.

10. „Nie szukaj. To, co jest – jest. Zatrzymaj się i patrz”.

Mistrz duchowy Osho był przeciwnikiem Gandhiego, poza tym nie wierzył w tradycyjną moralność ludzi. Biegle posługiwał się zarówno językiem hindi, jak i językiem angielskim. Mówił między innymi o Buddzie, Jezusie oraz Sokratesie. Głosił, że żaden system myślenia nie może go zdefiniować, a żadna filozofia nie wyraża do końca prawdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.