Zastanów się przez chwilę nad czasem, jak nad cennym zasobem, równie ważnym jak pieniądze. Podobnie jak dbasz o to, by nikt nie pozbawił Cię pieniędzy czy wartościowych rzeczy, tak samo nie pozwól, by ktoś marnował Twój czas. Jest on bezcenny, dlatego pilnuj go jak najdroższej skarbnicy. Jak więc możesz rozpocząć dzień, mając tę zasadę na uwadze? Poprzez zarządzanie czasem, planując dokładnie każdą godzinę, ale zachowując elastyczność na niespodziewane zdarzenia czy zadania, które pojawią się w ciągu dnia.
Gdy już stworzysz solidny plan na produktywny dzień, wprowadź go w życie. Zdziwisz się, jak dużo bardziej efektywny stanie się Twój czas. Bardzo ważna zasada: Nie zaczynaj dnia, dopóki nie będziesz miał planu w swojej głowie.
Teraz przejdźmy do kolejnej wskazówki. Nie zaczynaj tygodnia, dopóki nie ułożysz planu zadań. Planowanie całego tygodnia może być dużym wyzwaniem, ale warto to robić. Następnie, nie zaczynaj miesiąca, dopóki nie będziesz miał go w całości zaplanowanego.
Rozważ miejsca, które musisz odwiedzić, osoby, które zamierzasz spotkać, cele, które chcesz osiągnąć, czy to zwiększenie produktywności, zwiększenie sprzedaży, pozyskanie nowych klientów, rozwój biznesu lub jakiekolwiek inne cele, które sobie wyznaczyłeś na przestrzeni 30 dni. Powiem więcej, wstrzymaj się z rozpoczęciem roku, dopóki szczegółowo nie opracujesz swoich planów na cały rok. Chociaż może być niemożliwe zaplanowanie każdej minuty, upewnij się, że masz klarowny przegląd tego, do czego aspirujesz na przestrzeni całego roku.
Określ sobie czas, w którym musisz wyznaczyć cele i aspiracje na cały rok. Upewnij się, że są one ustalone i gotowe do realizacji. Jeżeli minie styczeń i uświadomisz sobie, że rzeczy, które zaplanowałeś, nie idą tak jak powinny, możesz czuć się zdezorientowany lub rozczarowany. Ale nie martw się, możesz zacząć od nowa i tworzyć nowe plany. Czasami osiągniesz swoje założenia już w pierwszych miesiącach roku, dzięki czemu dokonasz podwójnego lub potrójnego sukcesu w porównaniu z tym, czego się spodziewałeś.
Teraz pozwól, że podzielę się z Tobą myślami Billa Bailey’a na temat czasu: “Życie to zbiór doświadczeń, ich częstotliwość i intensywność”.
Życie polega na bogactwie naszych doświadczeń, na tym, co i jak często czujemy i jak intensywne są te uczucia. Żyj pełnią życia i przyjmuj każdy moment w pełni i z uważnością. W dawnych czasach, według opowieści Starego Testamentu, niektórzy ludzie żyli nawet kilkaset lat.
Gdybym miał szansę, zapytałbym, dlaczego dostaliśmy tak mało czasu. To interesujące pytanie, nie sądzisz? Wyobraź sobie, że masz kilkaset lat, aby podziwiać rozwój cywilizacji i żyć ze swoją rodziną przez pokolenia.
Bez względu na to, jak długie lub krótkie może okazać się Twoje życie, ważne jest, abyś skupił się na wypełnianiu go znaczącymi doświadczeniami, które zapewnią Ci spełnienie.
Teraz pozwól, że podzielę się kilkoma wskazówkami dotyczącymi skutecznego zarządzania czasem. Pierwsza wskazówka może brzmieć zaskakująco.
Zignoruj pomysł zarządzania czasem.
Tak, dobrze słyszysz. Czasami dobrze jest odpuścić zbytnie zamartwienie się czasem. Nie musisz stresować się zarządzaniem każdą minutą swojego dnia. Jeśli czujesz się przytłoczony myślą o kontrolowaniu swojego czasu, pamiętaj o tym, że masz wybór, aby się tym nie stresować. Nie musisz czuć się zobowiązany do dokładnego planowania każdego aspektu swojego czasu, jeśli Ci to nie służy.
Czasami lepiej jest cofnąć się o krok i zrobić coś prostszego.
Na przykład, wyobraź sobie osobę pracującą w sprzedaży, która marzy, że pewnego dnia będzie posiadała własną firmę. Wreszcie spełnia się to marzenie i zostaje szefem. Ale potem zdaje sobie sprawę, że prawie nie ma czasu na aktywności, które kiedyś lubiła, jak na przykład granie w golfa.
Dawniej, osoba ta była zwykłym pracownikiem sprzedaży, dobrze zarabiała i miała czas na grę w golfa trzy razy w tygodniu. Więc postanawia dokonać zmiany. Zorientowała się, że zarządzanie firmą jest zbyt wymagające i tęskni za kontrolą nad własnym harmonogramem. Wtedy decyduje się wrócić do swojej poprzedniej pracy w sprzedaży. Widzisz, ważne jest, aby rozpoznać, kiedy sytuacja zaczyna być zbyt przytłaczająca. Jeśli odczuwasz zbyt dużo stresu, możesz rozważyć zmianę lub powrót do czegoś, co jest dla Ciebie mniej wymagające.
Pracując nad projektem bierzesz udział w wyścigu.
Albo Ty kontrolujesz i prowadzisz projekt, albo to projekt przejmuje kontrolę i prowadzi Ciebie. To, czego się nauczyłem, to fakt, że rozpoczynając nową drogę, stajesz się władcą własnego losu.Ty decydujesz, jak przebiegają sprawy. Ale z biegiem czasu to projekt zaczyna przejmować kontrolę. Niektóre z firm, które założyłem, wyraźnie rozwijały się pod moim kierownictwem. Ale po kilku latach zauważyłem, że tracę kontrolę. To, co zaczęło się jako moje całkowite kontrolowanie projektu, przerodziło się w sytuację, w której to projekt zaczął przejmować kontrolę nade mną. Nagle nie miałem już wystarczająco czasu, żeby nad wszystkim zapanować i zwyczajnie mnie to przytłoczyło. W takiej sytuacji musisz pamiętać, aby ponownie przejąć kontrolę nad swoim życiem.
Zdecyduj, że to Ty będziesz odpowiedzialny za swój czas i swoje życie. Na przykład, możesz powiedzieć: „Będę odpowiedzialny za swoje zdrowie. Będę mądrze zarządzać swoim czasem. To ode mnie zależy, aby dbać o swoje zdrowie. Społeczeństwo tego nie wymaga, ale ja tak”. Musisz zdać sobie sprawę, że to Twoja osobista odpowiedzialność, aby priorytetowo traktować dobrostan swój i najbliższych Ci osób. Zadaniem społeczeństwa nie jest zapewnienie Ci zdrowia i finansowego bezpieczeństwa. Musisz sam o to zadbać. Zobowiązuj się więc do samodoskonalenia poprzez przejęcie kontroli nad swoim życiem, zdrowiem, finansami i obowiązkami.
Społeczeństwo nie nakazuje tworzenia solidnego muru finansowego wokół rodziny, który zapewni jej bezpieczeństwo. To nie jest wymóg stawiany przez rząd. Musisz tego wymagać sam od siebie.
Więcej na ten temat znajdziesz w tym filmie 👇
Odwiedź także nasz kanał na YouTube :).