Jan Paweł 2 – papież Polak

Jan Paweł 2 był wyjątkową postacią w polskiej historii. Był polskim duchownym rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym krakowskim, a następnie arcybiskupem metropolitą krakowskim, kardynałem prezbiterem, zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu oraz papieżem. Był również myślicielem i filozofem, a także człowiekiem kultury i sztuki, poetą oraz miłośnikiem gór.

Jan Paweł 2 – życiorys

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach niedaleko Krakowa. Był drugim synem Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Ojciec Karola był urzędnikiem administracji wojskowej, a matka zajmowała się domem, poza tym pracowała dorywczo jako szwaczka. Miał starszego o 14 lat brata Edmunda, natomiast jego siostra Olga zmarła zaraz po urodzeniu. Karol został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Matka Wojtyły zmarła, gdy ten miał 9 lat. Po jej śmierci ojciec zabrał go wraz z bratem do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Gdy Karol miał 12 lat, jego brat zmarł na szkarlatynę, którą zaraził się w szpitalu od jednej z pacjentek. W dzieciństwie Karola nazywano od zdrobnienia jego imienia – Lolek. Już od najmłodszych lat lubił grać w piłkę nożną, szczególnie na pozycji bramkarza, poza tym lubił jeździć na nartach. Ważnym elementem jego życia były też wycieczki krajoznawcze, na które często udawał się z ojcem.

W 1930 roku Karol Wojtyła rozpoczął naukę w I Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Wiele osób postrzegało go wówczas jako osobę o ogromnej wierze. Już w pierwszej klasie Karol przystąpił do kółka ministranckiego, które prowadził ksiądz Kazimierz Figlewicz. W 1938 roku Karol Wojtyła zdał maturę i rozpoczął naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował polonistykę. W tym czasie przeprowadził się z ojcem do Krakowa.

Życie Jana Pawła II w czasie drugiej wojny światowej

Po wybuchu drugiej wojny światowej, w 1939 roku zamknięty został Uniwersytet Jagielloński, gdzie Karol Wojtyła studiował. W tym czasie Wojtyła został pracownikiem fizycznym w Zakładach Chemicznych „Solvay”, a praca ta dawała mu względne bezpieczeństwo w trudnym czasie wojny. W tym czasie brał również udział w rekolekcjach w parafii św. Stanisława Kostki. W 1941 roku zmarł jego ojciec, który został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Rok później Karol Wojtyła został członkiem tajnego seminarium duchownego. Na początku sierpnia 1944 roku Niemcy przeprowadzili masowe łapanki, których celem było zapobiegnięcie wybuchowi powstania ludności Krakowa. Wojtyła uniknął łapanki dzięki arcybiskupowi Sapiesze, który udzielił mu schronienia w pałacu biskupim. Od kwietnia 1945 roku do sierpnia 1946 roku Wojtyła pracował na uczelni, gdzie pełnił funkcję asystenta, poza tym prowadził seminaria z historii dogmatu.

1 listopada 1946 roku Karol Wojtyła otrzymał z rąk kardynała Adama Sapiehy święcenia kapłańskie, po czym odprawił pierwszą mszę świętą w krypcie na Wawelu. Dwa tygodnie później rozpoczął studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim w Rzymie. Studia ukończył z dyplomem summa cum laude i otrzymał stopień doktora za dysertację pt. „Problem wiary u św. Jana od Krzyża”. W 1948 roku Wojtyła rozpoczął pracę w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici, wykonując zadania wikariusza i katechety. Swój wolny czas spędzał wówczas z młodzieżą na łonie natury. Po śmierci kardynała Sapiehy w 1951 roku, Wojtyła pisał między innymi eseje filozoficzne. Publikował również w periodykach katolickich. W 1960 roku opublikował książkę „Miłość i odpowiedzialność”. 4 lipca 1958 roku Wojtyła został prekonizowany biskupem tytularnym Ombrii oraz biskupem pomocniczym Krakowa.

30 grudnia 1963 r. papież Paweł VI poinformował Wojtyłę o nominacji na stanowisko arcybiskupa metropolity krakowskiego. 16 października 1978 roku metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła, został papieżem. Przyjął wówczas imię Jan Paweł 2. Pontyfikat Jana Pawła 2 trwał 26 lat i 5 miesięcy.

Pontyfikat i ostatnie lata życia Jana Pawła 2

Papież Jan Paweł 2 odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie, poza tym odwiedził 129 narodów. Opublikował 14 encyklik oraz 45 listów apostolskich. Zainicjował również Światowe Dni Młodzieży oraz Światowe Dni Modlitw o Pokój, a także Lata Jubileuszowe oraz Światowe Spotkanie Rodzin. Jan Paweł 2 odbył osiem podróży do Ojczyzny. Po raz pierwszy do Polski przybył 2 czerwca 1979 roku, natomiast ostatnią pielgrzymkę w Polsce odbył w 2002 roku. 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra w Rzymie nieudanego zamachu na jego życie dokonał Mehmet Ali Agca, strzelając do papieża z odległości trzech i pół metra.

Od 1992 roku papież cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. W 1992 roku przeszedł również operację mającą na celu usunięcie guza na jelicie grubym. Stan zdrowia papieża zaczął pogarszać się w lutym 2005 roku. Jan Paweł 2 zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 czasu miejscowego w Watykanie, mieście-państwie na terytorium Włoch, w Rzymie. Pogrzeb papieża odbył się 8 kwietnia 2005 roku, a 13 maja rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła 2. Beatyfikacji dokonał 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI. 27 kwietnia 2014 roku papież Jan Paweł 2 został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Uroczystość odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Jan Paweł 2 – cytaty

Karol Józef Wojtyła był wielkim Polakiem. Św. Jan Paweł II jest patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży. Do najbardziej znanych cytatów papieża Jana Pawła 2 należą:

  • Jeszcze będzie pięknie, tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”.
  • Zło dobrem zwyciężaj”.
  • Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki”.
  • Powiedz mi jaka jest Twoja miłość, a powiem Ci kim jesteś”.
  • Bogatym nie jest ten kto posiada, ale ten kto daje”.
  • Miłość jest potężniejsza niż śmierć”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.