Eckhart Tolle jest znanym współczesnym nauczycielem duchowym i przez wielu uważany jest za „doradcę duchowego” dzisiejszych czasów. Określa się go też mianem najbardziej wpływowego autora książek duchowych na całym świecie. Jego najbardziej znaną publikacją jest „Potęga teraźniejszości”, w której pokazuje, jak żyć szczęśliwie oraz jak żyć w zgodzie z samym sobą.
Eckhart Tolle – życiorys
Eckhart Tolle, inaczej Ulrich Leonard Tolle, przyszedł na świat 16 lutego 1948 roku Lünen – niewielkiej miejscowości w Zagłębiu Ruhry na terenie Niemiec. Tolle nie miał udanego dzieciństwa, ponieważ jego rodzice przez cały czas się kłócili, a ich ciągłe sprzeczki ostatecznie zakończyły się rozwodem. Mając 13 lat, Tolle przeniósł się do Hiszpanii, gdzie zamieszkał razem z ojcem. W wieku 15 lat przeczytał kilka książek napisanych przez Josepha Antona Schneiderfrankena – niemieckiego mistyka. Cztery lata później przeniósł się do Anglii, gdzie uczył języka niemieckiego i hiszpańskiego w jednej ze szkół językowych w Londynie. W wieku 22 lat Eckhart rozpoczął studia na Uniwersytecie Londyńskim i Cambridge. Studiował filozofię, psychologię i literaturę.
W 1977 roku, w wieku 29 lat, jego życie uległo głębokiej przemianie wewnętrznej, a kolejne lata życia poświęcił zrozumieniu i pogłębieniu transformacji, która przyczyniła się do jego dalszej wewnętrznej podróży. Przez następne lata żył życiem wagabundy. Spędzał dużo czasu na ławce w parku, sypiał u znajomych albo na ulicach. Zmienił też swoje imię z Ulricha na Eckharta. Nie pracował, a jedynie podróżował bez celu „w stanie głębokiego szczęścia”. Przez rodzinę uważany był za osobę szaloną i nieodpowiedzialną. Następnie został nauczycielem duchowym, przenosząc się do Ameryki Północnej.
Eckhart Tolle – twórczość
W 1995 roku Eckhart Tolle osiadł na stałe w Vancouver w Kanadzie, gdzie mieszka do dziś. Tam też zaczął pisać swoje książki. W 1997 roku została opublikowana jego pierwsza książka – „Potęga Teraźniejszości”, która uczyniła go osobą sławną na całym świecie. Dzieło to pokazuje, co robić, by być sobą i w jaki sposób żyć szczęśliwie. Do 2008 roku książka ta została przetłumaczona z angielskiego na 33 języki.
W 2003 roku Eckhart Tolle opublikował swoją drugą książkę – „Mowa ciszy”, natomiast w 2005 roku powstało kolejne dzieło – „Nowa Ziemia”. W 2008 roku Tolle rozpoczął współpracę z Oprą Winfrey przy tworzeniu seminariów internetowych. Seminaria te koncentrowały się na konkretnych rozdziałach „Nowej Ziemi”. W 2009 roku Eckhart Tolle został założycielem telewizji internetowej o nazwie Eckhart Tolle TV. W swoich dziełach autor odrzuca przeszłość i przyszłość, uważając, że tylko będąc obecnym w teraźniejszości, można być osobą w pełni szczęśliwą. W 2011 roku Tolle został uznany za najbardziej wpływową osobę w dziedzinie duchowości na całym świecie.
Eckhart Tolle – najlepsze cytaty
Tolle był pisarzem i myślicielem, który zajmuje się w szczególności szeroko pojętą tematyką życia wewnętrznego człowieka i duchowości. Jego książki cieszą się ogromną popularnością, stanowiąc ważny krok w celu osiągnięcia równowagi duchowej. Czytając jego książki, przyjrzeć się można bliżej sobie oraz przeżyciom wewnętrznym i emocjom. Do jego znanych cytatów zalicza się:
- „Nie móc przestać myśleć to straszliwa przypadłość, nie zdajemy sobie jednak z niej sprawy, bo prawie wszyscy na nią cierpią, więc uchodzi ona za stan normalny”.
- „Nieustannie podtrzymywana uwaga przecina łączność pomiędzy ciałem bolesnym i twoim myśleniem, powodując tym samym proces przemiany. Można powiedzieć, że ból staje się wtedy paliwem, które podsyca i zasila ogień świadomości płonący na skutek tego coraz jaśniej”.
- „Akceptacja nie akceptowalnego jest najpotężniejszym źródłem uczucia czystej wdzięczność na tym świecie”.
- „Kiedy powiesz „tak” temu, co życie przynosi, kiedy zaakceptujesz tę chwilę taką, jaka jest, poczujesz w sobie rodzaj przestrzeni, gdzie panuje głęboki spokój”.
- „Nic nigdy nie zdarzyło się w przeszłości; wszystko zdarzyło się Teraz. Nic nigdy nie zdarzy się w przyszłości. Wszystko zdarzać się będzie Teraz„.
Eckhart Tolle nie jest związany z żadną konkretną religią. Korzysta z nauk buddyzmu, a także z hinduizmu, taoizmu, sufizmu oraz Biblii.