Carl Jung – psycholog, który stworzył introwertyków i ekstrawertyków

Carl Jung był znanym szwajcarskim psychiatrą i psychologiem, który stworzył podstawy psychologii głębi. Był również twórcą pojęć nieświadomości zbiorowej, introwersji, ekstrawersji oraz archetypu i synchroniczności, które miały bardzo duże znaczenie w późniejszych naukach o kulturze, a także w fizyce kwantowej. Był ekspertem w dziedzinie alchemii ludzkich emocji, a także potrzeb oraz kluczy do osiągnięcia szczęścia.

Cytaty Carl Jung

Carl Jung – życiorys

Carl Gustav Jung urodził się 26 lipca 1875 roku w Kesswil – gminie w okręgu Arbon w kantonie Thurgau w Szwajcarii. Był szwajcarskim psychologiem, naukowcem, malarzem i artystą. Stworzył podstawy psychologii głębi, której przedmiotem jest nieświadomość traktowana jako zespół sił, które mają znaczny wpływ na zachowania człowieka. Jung na bazie psychologii głębi stworzył własną koncepcję, którą nazwał psychologią analityczną. Carl Jung pochodził z niemieckiej rodziny. Jego dziadkiem był szwajcarski rektor i profesor chirurgii oraz psychiatrii – Carl Gustav Jung. Idąc w ślady dziadka, Carl Jung ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Bazylei. W 1900 roku przeniósł się do Zurychu, gdzie został asystentem w Klinice Psychiatrycznej.

W 1902 roku obronił doktorat (pracę doktorską „O psychologii i patologii tak zwanych zjawisk tajemnych”), w 1903 roku poślubił Emmę Rauschenbach, z którą miał pięcioro dzieci, z kolei w roku 1905 obronił habilitację. Następnie objął stanowisko dyrektora Kliniki. Ze stanowiska dyrektora zrezygnował cztery lata później, rozpoczynając prywatną praktykę, którą prowadził już do końca życia. W 1907 roku odbył w Wiedniu pierwsze spotkanie z Zygmuntem Freudem, austriackim lekarzem neurologiem żydowskiego pochodzenia, który był również twórcą psychoanalizy, i z którym współpracował przez kolejne lata. Po kilku latach współpracy ich drogi się rozeszły. W 1913 roku Carl Jung wydał książkę „Symbole przemiany. Analiza preludium do schizofrenii”, a w 1921 opublikował pracę zatytułowaną „Typy psychologiczne”.

Podróże Carla Junga

W kolejnych latach Jung skupił się przede wszystkim na badaniach antropologicznych, odbywając w tym czasie liczne wyprawy – między innymi do Ameryki, Azji oraz Afryki. W międzyczasie, we współpracy z Richardem Wilhelmem i Heinrichem Zimmerem, podjął studia związane z psychologią, filozofią oraz religią Wschodu. Podczas podróży badał wiele symboli, mitów oraz wierzeń, czego efektem było wydanie wielu publikacji z zakresu antropologii, a także filozofii, kultury oraz religii. Carl Jung był twórcą europejskiego komentarza do traktatu pt. Sekret Złotego Kwiatu, który został opublikowany przez Richarda Wilhelma w 1928 roku. Jung prowadził również badania nad mitologią grecką, publikując książkę „Einführung in das Wesen der Mythologie”. Carl Jung zmarł 6 czerwca 1961 roku w Zurychu.

Carl Jung – poglądy i 5 kluczy do szczęścia

Na zgłoszone przez Carla Junga poglądy wpłynęło między innymi ogłoszenie śmierci Boga przez Nietzschego w 1881 roku. Psychologię religii Carl Jung uważał za pierwotny system psychoterapeutyczny. Znane były również poglądy Junga na temat energii seksualnej – według niego energia ta stanowi tylko jeden z elementów libido, który rozumiany był przez niego jako energia życiowa. Jung twierdził również, że aby być w pełni szczęśliwym, należy potrafić zajrzeć do wnętrza samego siebie. Według niego ludzie są zdolni zarówno do czynienia wielu okropnych rzeczy, jak i do osiągnięcia najwyższych celów, a nadzieję i dobre samopoczucie osiągnąć można wyłącznie przez proces zindywidualizowania. Carl Jung opracował również 5 kluczy do szczęścia:

  1. Dobre zdrowie fizyczne i psychiczne.
  2. Dobre relacje i związki z innymi osobami.
  3. Umiejętność dostrzegania piękna w sztuce i w otaczającej nas przyrodzie.
  4. Wiara w coś: na przykład w religię lub filozofię.
  5. Praca dająca poczucie spełnienia i satysfakcji.

Na sam koniec Carl Jung dodał jednak, że niezależnie od tego, jak idealna będzie sytuacja człowieka, powyższe punkty nie zawsze mogą zagwarantować pełne szczęście.

Znane cytaty Carla Junga

W jednym z wywiadów Jung powiedział, że „Jesteśmy źródłem wszelkiego nadchodzącego zła”. Wypowiedział kiedyś również inne słowa, które brzmiały: „Nie jestem tym, co mi się przydarzyło, jestem tym, czym postanowiłem się stać”. Do innych znanych cytatów Carla Junga należą:

  • Wszystko, co nie podoba się nam u innych, może pomóc w lepszym poznaniu samych siebie“.
  • Muszę powiedzieć, iż sądzę, że pewnego dnia w astrologii da się na pewno odkryć duży kawał wiedzy o drogach naszych przeczuć; wiedzy, która dotarła aż na niebo. Wydaje mi się np., że znaki zodiaku to obrazy charakteru, tzn. symbole libido, które przedstawiają typowe właściwości libido“.
  • Człowiek zawsze nosi z sobą całą swą historię, a także historię ludzkości“.
  • Zaszczytem na całe życie jest stać się tym, kim naprawdę jesteś”.

Carl Jung pozostawił po sobie wiele dzieł psychologicznych, a każde z nich było pełne ważnych idei. Jung pragnął, by jego poglądy przez cały czas rozwijały się i nie były traktowane przez kolejne pokolenia jako prawda ostateczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.