Albert Einstein – niedoszły prezydent i Noblista

Albert Einstein był znanym niemieckim fizykiem oraz twórcą ogólnej i szczególnej teorii względności, która połączyła newtonowskie prawo ciążenia z nową mechaniką. Za odkrycie praw rządzących zjawiskiem fotoelektrycznym oraz prace w zakresie fizyki teoretycznej otrzymał Nagrodę Nobla. Brał też czynny udział w życiu politycznym.

Cytaty Albert Einstein

Albert Einstein – życiorys

Albert Einstein urodził się 14 marca 1879 roku w mieście Ulm, w Wirtembergii, w Niemczech. To uznawany za najbardziej wpływowego fizyka XX wieku niemiecki naukowiec, który stworzył ogólną i szczegółową teorię względności. Einstein pochodził z zasymilowanej żydowskiej rodziny z klasy średniej. Ojcem Einsteina był Hermann Einstein – handlarz pierzynami, a następnie kierownik fabryki samochodowej, a matką – Pauline Einstein, która prowadziła dom. Miał on również młodszą o dwa lata siostrę Marię. W 1880 roku cała rodzina przeniosła się do Monachium, a cztery lata później do Mediolanu. Einstein początkowo uczył się w szkole w Monachium, a następnie rozpoczął studia na politechnice w Zurychu w Szwajcarii, gdzie poznał Milevie Marić, z którą pobrał się i miał córkę oraz dwóch synów. Po studiach Einstein rozpoczął pracę jako specjalista urzędu patentowego w szwajcarskim Bernie.

Działalność naukowa Alberta Einsteina

W 1905 roku Albert opublikował 5 prac naukowych z dziedziny fizyki. Można było znaleźć w nich zasadę działania efektu fotoelektrycznego, a także dowody na istnienie atomów. Przedstawiona została w nich również szczególna teoria względności, na podstawie której stworzone zostało równanie E=mc2. Z czasem Alberta Einsteina coraz częściej zapraszano na międzynarodowe spotkania. Jednym z takich spotkań był Kongres Solvaya, na którym oprócz Einsteina pojawiła się również Maria Skłodowska-Curie, z którą Albert przyjaźnił się w późniejszym czasie. W latach 1913-1933 Albert Einstein pełnił funkcję dyrektora Instytutu Fizyki Cesarza Wilhelma.

Albert Einstein jako pierwszy podał teorię fal grawitacyjnych w 1916 roku, poza tym był także twórcą ogólnej relatywistycznej kosmologii w 1917 roku. W 1919 roku Einstein rozwiódł się z Milevą i jeszcze w tym samym roku poślubił swoją kuzynkę, Elsę. Dwa lata później rozpoczął cykl wykładów za granicą, odwiedzając między innymi Anglię, Stany Zjednoczone, Japonię oraz Francję. W tym czasie otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Po zapoznaniu się z pracą S. N. Bosego dotyczącą statystyki kwantów światła, w 1924 roku opublikował ją razem z uwagami na temat uogólnienia teorii Bosego na gaz doskonały, co przyczyniło się do stworzenia teorii Bosego-Einsteina.

W 1933 roku Albert Einstein na stałe osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, natomiast w 1939 roku napisał list do F. D. Roosevelta, który wskazywał na możliwość militarnego wykorzystania energii jądrowej. Po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 roku Einstein wezwał świat do wprowadzenia międzynarodowych mechanizmów kontroli nad rozpowszechnianiem technologii jądrowej. W 1953 roku odrzucił propozycję objęcia stanowiska prezydenta Izraela. Einstein zmarł 18 kwietnia 1955 roku w Princeton, w stanie Nowy Jork. Przyczyną jego śmierci był nieleczony tętniak aorty.

Ciekawostki z życia Alberta Einsteina

Albert Einstein był człowiekiem wybitnym, który studiował matematykę od 1891 roku, a wykładowca matematyki nazywał go leniem. Einstein bardzo późno zaczął mówić, a przez rodziców bardzo często nazywany był gamoniem. Rodzice Einsteina nie zachęcali go do studiowania nauk ścisłych, tylko do studiowania prawa. Albert miał ogromny talent muzyczny, a w szczególności lubił grać na skrzypcach. Był osobą, która w młodości opisała swoje plany na przyszłość w formie eseju, poza tym w celu uniknięcia służby wojskowej mówił, że ma płaskostopie oraz żylaki. Był też abstynentem, a piwo uważał za recepturą na głupotę. Jego znakiem zodiaku były ryby. Einstein był uwielbiany w prasie angielskiej, a jego największe odkrycia nie były efektem prowadzonych w laboratoriach badań i eksperymentów, a jedynie eksperymentów myślowych. Przyjaźnił się z Marią Skłodowską-Curie, poza tym bardzo cenił Izaaka Newtona oraz Galileusza.

Jego słynne zdjęcie, na którym widoczny jest język, zostało wykonane na jego przyjęciu urodzinowym, gdzie okazał w ten sposób fotoreporterom ogromne zmęczenie tym wydarzeniem. Nie był zwolennikiem sztucznego przedłużania życia. Nie lubił chodzić do fryzjera, a strzygła go żona, poza tym nigdy nie posiadał auta oraz nie potrafił jeździć. W 2001 roku Albert Einstein został uznany za tygodnik „Times” za człowieka stulecia. Często angażował się w działalność charytatywną, pomagając między innymi uchodźcom z Niemiec. W trakcie swojego życia Einstein opublikował około 450 prac, z czego około 300 stanowiły prace naukowe. Einstein nie lubił również nosić skarpetek.

Jest współtwórcą mechaniki kwantowej, w tym pojęcia fotonu oraz korpuskularno-falowej teorii światła. W swoim testamencie przekazał wszystkie rękopisy i listy Uniwersytetowi Hebrajskiemu, a w dniu śmierci (po około 7 godzinach od zgonu) jego mózg został pobrany i zachowany do badań. W tym celu przechowywany był w słoiku przez jednego z patologów szpitala Uniwersytetu Princeton przez niemal 20 lat.

Albert Einstein – ciekawe cytaty

Einstein był autorem wielu ciekawych cytatów. Do jego najbardziej znanych cytatów zalicza się:

  • Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Wiedza jest ograniczona, a wyobraźnia otacza cały świat”.
  • Nauka bez religii jest kulawa. Religia bez nauki jest ślepa”.
  • Każdy co jakiś czas musi złożyć ofiarę na ołtarzu głupoty”.
  • Żyjemy w smutnej epoce, w której łatwiej jest rozbić atom niż uprzedzenie”.
  • Pamięć jest inteligencją głupców”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.